סיפורים אישיים

סיפורים אישיים

לאורך השנים, אנשים רבים תרמו מזמנם כדי לקדם את עמותת זיו נעורים ואת בני הנוער.
בחרנו להציג לכם מספר סיפורים וחוויות אישיות של כמה מהם...

יוסי סרוסי, חניך קבוצת הבוגרים, מחזור א' נתניה

לפני שנכנסתי לעמותה, לא השקעתי בלימודים, לא למדתי למבחנים ולא הכנתי שיעורי בית. בעמותה למדתי מהי אחריות והתחלתי להשקיע הרבה יותר

יום אחד הייתה סערה והיו גלים גבוהים מאד ולא הצלחתי לעבור את הגלים. בשלב מסוים התייאשתי ורציתי לצאת. כשיצאתי ניגש אלי המדריך שלי ושאל אותי, מה לדעתי הכי קשה בגלישה? עניתי לו שלעבור את הגלים הגבוהים. הוא אמר לי שזה לא נכון, הכי קשה זה להתמיד. הקושי הוא אחרי הנפילה, לעלות עוד פעם, עם יותר כוח ולא לוותר.

קרא עוד

איתן לנגר - בוגר מחזור 2011

איתן לנגר - בוגר מחזור 2011

אני מרגיש שהתבגרתי, אני כבר לא פוחד לקחת אחריות – למדתי לשמור על הים ועל איכות הסביבה. ים תמיד יהיה חלק ממני בזכות זיו נעורים, אתם תותחים, תודה על ההזדמנות!”

קרא עוד

אור שיטרית, בן 18, מדריך מקצועי (לשעבר חניך בעמותה)

אור שיטרית, בן 18, מדריך מקצועי (לשעבר חניך בעמותה)

היום אני רואה ילדים שמגיעים עם בעיות כמו שהיו לי ואני יכול לעזור להם ולתמוך בהם כפי שתמכו בי. היום, כשקשה לי אני הולך לים, גולש, מנקה את הראש וחושב וכשאני חוזר אני רואה את הבעיה בצורה אחרת, היא נראית לי יותר קלה.
אני מרגיש שבעמותה קיבלתי כלי חשוב לחיים שעוזר לי בכל התחומים."
 

קרא עוד

נדב יונה, בן 15, חניך מבי''ס 'מנחם בגין' בגדרה

נדב יונה, בן 15, חניך מבי''ס 'מנחם בגין' בגדרה

היום, אחרי שנתיים בזיו נעורים אני מרגיש שהשתנתי - למדתי שם לקחת דברים יותר ברצינות, להקשיב יותר למה שאומרים לי ולקחת אחריות. לדוגמא - בעבר כשתלמיד אמר לי משהו שלא מצא חן בעיני או מורה שהיתה מעבירה עלי ביקורת, הייתי ישר מתפרץ. היום, למדתי שלכל מעשה כזה יש השלכות ושאני צריך לחשוב לפני שאני מגיב בצורה אימפולסיבית.

 

קרא עוד

משה גרדוס, מנהל אנקורי ראשון לציון

משה גרדוס, מנהל אנקורי ראשון לציון

רואים את השינוי באופן מיידי, משהו נרגע בהם לאורך השנה, הם לומדים איש איש והקצב שלו לקחת אחריות, להתמודד עם קשיים ותסכולים, שהחוויה החוץ בית ספרית משקפת להם.
לדוגמא - אחד התלמידים, עבר ממקום שבו ההתנהלות שלו מאופיינת בסוג של חוסר בטחון, תפקוד חלקי, קושי במיומנות חברתית, קשיים חברתיים, למקום שבו הוא פורח חברתית, הביטחון העצמי שלו גבוה, עובר את הבגרויות בהצלחה והוא בתהליך של גיבוש ליום סיירות במטרה להתגייס ליחידה קרבית.  את השינוי שעבר יש לייחס לתהליך שעבר בבית-הספר לצד החוויה המעצימה והמחסנת שחווה בזיו נעורים.

קרא עוד

לארי אקרמן, לשעבר סמנכ''ל חטיבת הכספים בחברת פלאפון

לארי אקרמן, לשעבר סמנכ''ל חטיבת הכספים בחברת פלאפון

בחרנו לעבוד עם זיו נעורים כי אנחנו חושבים שכל ילד חייב לקבל הזדמנות שווה. העמותה פועלת על-מנת לעזור לילדים להתמיד בלימודים ולא לנשור ממערכת החינוך. היות ומדובר בילדים המגיעים מרקע קשה, מאוד חשוב לאפשר להם מפגש שבועי עם גורם מחוץ למערכת החינוך שיכול להוות לו מודל חיובי.

קרא עוד

יעל שיטרית, אמא של אור

יעל שיטרית, אמא של אור

בעמותה אור מצא אוזן קשבת וכך גם אני. העזרה שהם מעניקים, ההקשבה והתמיכה שהילדים זקוקים לה כל-כך מתאימה לכל מסגרת חינוך ואני חושבת שהעמותה צריכה לפעול בכל בית ספר בארץ...
העמותה עוזרת להם לקבל את החופש בים הפתוח וביחד עם זאת מלמדת אותם ערכים כמו משמעת, עזרה, הקשבה ונותנת להם כלים כיצד לחיות במסגרת מבלי להרגיש חנוק, להתמודד עם בעיות, לעזור אחד לשני. העמותה נותנת להם כלים לחיים.

קרא עוד

קובי אמסלם- מדריך מקצועי בהתנדבות

קובי אמסלם- מדריך מקצועי בהתנדבות

כל הפתגמים וכל הערכים שמדברים עליהם בחינוך, באים לידי ביטוי מוחשי ביותר בים. כשמדברים עם החניכים על אחריות קבוצתית ועל כך ש"כולם בסירה אחת", כאן הם כולם באמת בסירה אחת...
"התחשבות אחד בשני" מתורגמת לכך שאם מישהו לא חותר, אז החברים שלו בסירה עובדים קשה יותר ומתקדמים לאט יותר...
"חתירה ליעד", היא חתירה פיזית כדי להגיע עם הסירה ליעד מסוים...
"עבודת צוות" היא שכל אחד צריך לעשות את תפקידו כדי שהקבוצה תצליח במשימה...
יש משימה ואנחנו מפרקים אותה למשימות קטנות, ואז הדרך למילוי המשימה מלאה בהצלחות קטנות, ולפעמים גם בכישלונות, אבל אין ספק שהדרך מספקת יותר. לומדים להתאמץ, לומדים להצליח. כל הצלחה כזאת נותנת רוח גבית להמשך וגם זה פתגם שמקבל משמעות אחרת בים...

קרא עוד

שמרית פלג, מנהלת תחום חינוך והדרכה

שמרית פלג, מנהלת תחום חינוך והדרכה

חיזוק לחשיבות המדריך החברתי בתהליך החינוכי קיבלתי כאשר ראיינתי חניכים מאחת הקבוצות שלנו מנתניה ושאלתי אותם לקראת סוף הראיון "מה תרצו להיות כשתהיו גדולים?" כל 14 החניכים ענו בפה אחד: "שקד". שקד היה המדריך החברתי שלהם, והיה דמות משמעותית מאד עבורם.

קרא עוד

עילם קוט, חבר הוועד המנהל

עילם קוט, חבר הוועד המנהל

ואח"כ כשיוצאים מהמים – יושבים במעגל ידיים, אחד חובק את השני מסביב למותניים ומנתחים את הפעילות. נשמע לכם פשוט בנאלי, חסר כל התרגשות – נכון, אבל לא לחבורה הזאת. זו הייתה הפעם הראשונה אולי בחייהם שהם ישבו לנתח פעילות, להעיר הערות, לשמוע ביקורת, לשאול את עצמם שאלות של: איפה אני בקבוצה? מה תרמתי?
אומרים שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים- הפרטים הקטנים האלה הם שיובילו את החבורה הזאת להיות תלמידים טובים לסיים את בית-הספר בכבוד, לרכוש תעודת בגרות, להתגייס לצבא ומעל לכל להיות אזרחים גאים עם כבוד עצמי והבנה- גם אני יכול, גם אני שווה!
אני גאה להיות שייך לזיו נעורים!"

קרא עוד

נועם פליסיאן, חניך קבוצת הבוגרים, מחזור א', נתניה

נועם פליסיאן, חניך קבוצת הבוגרים, מחזור א', נתניה

"בעמותה קיבלתי ערכים של אהבת המדינה, לשרת בצה"ל – שירות משמעותי, לשאוף גבוה, להתמיד ולא לוותר...

לפני "זיו נעורים" הייתי יותר ביישן, יותר סגור, בלי הרבה בטחון עצמי. עברתי תהליך בזיו נעורים - ככל שאתה מצליח יותר - ככה עולה לך הביטחון העצמי, אתה נהיה יותר משוחרר...

אני מאד ממליץ להצטרף לעמותת זיו נעורים, העמותה תרמה לי הרבה בביטחון העצמי ובחשיבה אחרת, לא לחשוב רק על עצמך ושיש גם אנשים מסביבך. לתת מעצמך בשביל אחרים."

קרא עוד

כרמל איתי- מדריך חברתי לשעבר

כרמל איתי- מדריך חברתי לשעבר

למדתי במשך הזמן, שהקשר עם ההורים של הילדים בקבוצה שלי הוא מאוד חשוב ומשפר פלאים את העבודה. לי מאוד חשוב שההורים יהיו חלק מתהליך הקבלה של כל ילד לקבוצה...
כשאני אומר לילדים לספר להורים בארוחת שבת מה הם עשו במפגש באותו שבוע, אני יודע שזה גם מחזק את הקשר בין הילד להורים וגם גורם לילד להפנים יותר את הדברים שהוא עשה ולמד באותו מפגש.
עמותת זיו נעורים צריכה להיות הסיירת הנבחרת של כל העמותות.

קרא עוד

זיו גואטה, חניך קבוצת הבוגרים, מחזור א'- נתניה

זיו גואטה, חניך קבוצת הבוגרים, מחזור א'- נתניה

"בפעם הראשונה עם החניכים זה היה מבלבל, לא הייתי בטוח מה אני צריך לעשות. אבל בתוך המים כבר השתחררתי ועזרתי לחניכים לתפוס גלים, לעמוד על הגלשן. היה ממש מגניב להיות איתם, ילדים שאף פעם לא היו במים, פוחדים, ולראות איך הם משתפרים. הרגשתי גאווה. היו ילדים שמאד הזדהיתי איתם, שהיו כמוני, היפראקטיביים, להוטים להיכנס למים, נזכרתי בעצמי,"

קרא עוד

סהר עזרא, חניך קבוצת הבוגרים נתניה, מחזור א'

סהר עזרא, חניך קבוצת הבוגרים נתניה, מחזור א'

"בים חלק מהזמן אתה נמצא רק עם עצמך- אם זה בצלילה או בגלישה, והכוח הזה שאתה מבין שאם אתה לא תהיה אחראי על עצמך ואם לא תקשיב להסברים של המדריך בתחילת הפעילות- אתה תיפגע, זו עוצמה שלא ניתן להסבירה במילים. אתה חייב להיות הרבה יותר אחראי ואסור לך להתחכם ולהסתכן.

זיו נעורים גרמה לי לשלוט על הפה. גרמה לי להקשיב. לא לזרוק סתם דברים, אלא לדבר בצורה מושכלת."

קרא עוד

ארקדי ונגרנובסקי, חניך קבוצת הבוגרים, מחזור א', נתניה

ארקדי ונגרנובסקי, חניך קבוצת הבוגרים, מחזור א', נתניה

"היה לי סיפור עם חניך אחד שהיה מקלל בפעילויות, צועק על ילדים ומדריכים והורס ציוד. בסוף אחת הפעילויות לקחתי אותו לשיחה, ובלי צעקות ניסיתי להבין את הסיבה להתנהגות שלו. בסוף הוא סיפר לי על הבעיות שיש לו במשפחה ובפנימייה ובעיקר הקשבתי לו. בפעילויות שבאו לאחר השיחה, הוא ממש השתנה ואפילו התחיל לעזור לילדים אחרים. אני חושב שבגלל שדיברתי איתו בגובה העיניים ולא כמדריך אלא כמישהו שהיה בנעליים שלו, הצלחתי להשפיע עליו."

קרא עוד

התנדבות לתרומה עגלו לנו לטובה