כרמל איתי- מדריך חברתי לשעבר

כרמל איתי- מדריך חברתי לשעבר

כרמל היה מדריך חברתי בעמותה בשנת תשע"ג. וכיום סטודנט לתואר ראשון במדעי הים במכמורת.

"במשך השנים, גיליתי על עצמי שאני ממהר להשתעמם בעבודה. בים, אין אפשרות כזאת. כל פעם שיוצאים לים, יש משהו חדש, משהו שונה, אתה לא יודע למה לצפות ואתה כל הזמן צריך להיות דרוך כדי להתמודד. העבודה בים היא העבודה הכי קשה בעולם. לוקחים קבוצה של חניכים מאתגרים, בגיל מאתגר, בסביבת עבודה מאתגרת וכל החלקים האלה מתאספים למשהו שלם שהוא גדול מסך חלקיו. העבודה היא כל-כך שונה ואינטנסיבית, שממש מעט אנשים יכולים לעשות את זה. רק אנשים עם שריטה בראש.
ההתחלה היא מאוד קשה. לילדים קשה לראות איפה הם יהיו בסוף השנה. הם רק רואים את הקושי שעומד בפניהם באותו רגע ורוב הילדים גם ככה באים מתוך חיים מלאי כאוס ובעיות, ילדים חסרי אכפתיות, אדישים, חסרי ביטחון, לא מצליחים לקבל מחמאות ולא מאמינים כשאומרים להם מילה טובה. הם מקשיבים רק לדברים רעים שאומרים עליהם. לאורך השנה רואים איך הם מתחילים להתקלף מכל המגננות שלהם, מתחילים להיחשף ולחשוף יותר מעצמם. כמו אבן שנמצאת המון זמן בתוך הים ונחשפת לאט לאט. בסוף השנה כבר עומדים מולי ילדים שונים לגמרי. אני רואה הבדל בבגרות, בהבנה, בתפיסת החיים שהופכת להיות חיובית.
הצורך להיות בפעילות עם בגד ים, מחזיר את הבנאדם ליסודות שלו. אין לך בגדים להסתתר מאחוריהם, הבנות מבינות ששום ליפסטיק או פן בשיער לא יעזרו פה, כי תוך שניות נרטבים ומתמלאים בחול, וככה זוכים לקבל את הבנאדם כמו שהוא, חשוף. הצורך הזה לעמוד חשוף מחזיר אותך ליסודות. לערכים הבסיסיים. זה חושף המון דברים באישיות של כל אחד.
השיחות שמתנהלות עם החניכים במהלך הפעילות, חושפות אותם להמון דברים ומאפשרות להם ללמוד המון דברים חדשים והם לומדים להנות גם מהדברים הפשוטים כמו ללמוד על הכוכבים וללמוד איך להתחיל עם בנות...
למדתי במשך הזמן, שהקשר עם ההורים של הילדים בקבוצה שלי הוא מאוד חשוב ומשפר פלאים את העבודה. לי מאוד חשוב שההורים יהיו חלק מתהליך הקבלה של כל ילד לקבוצה, ואני דואג לערוך מפגש חשיפה גם להורים ולא רק לילדים. כשאני אומר לילדים לספר להורים בארוחת שבת מה הם עשו במפגש באותו שבוע, אני יודע שזה גם מחזק את הקשר בין הילד להורים וגם גורם לילד להפנים יותר את הדברים שהוא עשה ולמד באותו מפגש.
עמותת זיו נעורים צריכה להיות הסיירת הנבחרת של כל העמותות. חניכים שמתקבלים לעמותה, צריכים לדעת שהם הנבחרים שבנבחרים, ואלה ששורדים עד הסוף, אין עליהם!״.
 

התנדבות לתרומה עגלו לנו לטובה