שמרית פלג, מנהלת תחום חינוך והדרכה

שמרית פלג, מנהלת תחום חינוך והדרכה

שמרית בעלת תואר ראשון בחינוך ותואר שני בקרימינולוגיה מאוניברסיטת בר אילן.
קצינת חינוך לשעבר בשב"ס ובעבר ניהלה מוסד לילדים בסיכון.
משמשת כמנהלת תחום חינוך והדרכה בעמותה מאז שנת 2008.


"לפני כחמש שנים חיפשתי עבודה שבה אוכל לשלב את תחומי הידע שלי בחינוך וקרימינולוגיה עם אתגרים ועשייה חברתית משמעותית. הגעתי לעמותה ללא רקע ימי, אבל עם רקע חינוכי ורצון עז לתרום. בתחילת דרכי האתגר היה למצב ולפתח את תחום החינוך בעמותה תוך יצירת גאוות יחידה בקרב המדריכים וחיזוק הקשר עם המסגרות החינוכיות.
הפעילות החינוכית המגוונת מאפשרת לי לחוות חוויות של סיפוק והצלחה בכמה אספקטים: הראשון- הצלחת החניכים והתהליך שכל אחד מהם עובר ברמה האישית. האספקט השני- הוא ברמת התהליכים האישיים שהמדריכים חווים והקשר שלהם עם החניכים, השלישי הינו שינוי בנקודת המבט ובתפיסת החניכים בקרב הצוותים החינוכיים במסגרות החינוכיות בהן הם לומדים בעקבות השתתפותם בפעילות החינוכית שלנו. האספקט הנוסף הוא ברמת העניין האישי שאני מוצאת בעבודה. התוכנית החינוכית של העמותה מושתת על מודל התהוות קבוצה. התקופה הראשונה הינה בניית הקבוצה ומיצוב דמות המדריך, התקופה השנייה היא מיצוב הקבוצה, התקופה השלישית מתייחסת לבניית הערכה עצמית ופרידה וסוף שנה בתקופה הרביעית. לכל שלב יש נושאים ומטרות חברתיות המתאימים לתקופה הרלוונטית. כל מדריך חברתי בונה תוכנית עבודה המתאימה לקבוצה איתה הוא עובד בשיתוף פעולה עם הצוות החינוכי של ביה"ס. חניכי הקבוצות יוצאים במהלך השנה לארבע פעילויות העשרה שמטרתן לחשוף אותם לעולמות תוכן חדשים.
המודל החינוכי הייחודי שלנו מושתת על העיקרון "תתמודד-תצליח". כאשר, עקרון זה מפגיש כל אחד מהחניכים עם אתגרים אישיים שעליו להתמודד עימם במהלך שנת הפעילות. המדריך החברתי הוא לב הפעילות והקשר הבלתי אמצעי שנרקם בינו לבין החניכים מניע אותם לעשייה משמעותית ולפריצת הגבולות הפיזיים והמנטאליים שלהם. חיזוק לחשיבות המדריך החברתי בתהליך החינוכי קיבלתי כאשר ראיינתי חניכים מאחת הקבוצות שלנו מנתניה ושאלתי אותם לקראת סוף הראיון "מה תרצו להיות כשתהיו גדולים?" כל 14 החניכים ענו בפה אחד: "שקד". שקד היה המדריך החברתי שלהם, והיה דמות משמעותית מאד עבורם. הוא היה מעורה בתפקודם בביה"ס וכן ביקר אותם בבתיהם ויצר קשר חם גם עם הוריהם. לא פלא שכך הרגישו החניכים כלפיו. לאורך השנים, אני רואה את הקשר המיוחד הנרקם בין החניכים למדריכים ויודעת שללא ספק זהו הוא המפתח להצלחת הפעילות. ברגע שהמדריך מצליח לחבר בין העולמות של החניכים (ביה"ס, משפחה) הוא נותן להם תקווה ונקודות אור. אחוזי ההצלחה הגבוהים של התוכנית מצביעים על-כך שהתוכנית החינוכית עובדת והיא מצליחה לגעת בהרבה נערים ונערות."

 

התנדבות לתרומה עגלו לנו לטובה